100 písní

100 písní

Pá 1. dubna 2022 19:30
Studio Marta, Bayerova 5, Brno

100 písní nabízí stovku fragmentů příběhů, které nebyly vysloveny. Starý muž, vyhlížející z okna, vlakové nádraží, žena, muž, lidi, prodavač růží z Bangladéše, čtyři apokalyptičtí jezdci na koních a spoustu dalších postav vytváří městské prostředí pro vyslovení slov, názorů a vzpomínek. „Není lehké napsat hru o napadení“, jak zmiňuje autor Roland Schimmelpfenning. A není to jasné, když se stane útok ve 100 písních.

Hra opakuje sekvenci čtyřech minut pořád a pořád dokola. Tyto opakování vrací zpět to, co lidé řekli, viděli, slyšeli a cítili v posledních chvílích před tím, než je hrneček s kávou rozdrcený o zem. Diváci, stejně jako účinkující, jsou zaseklí v této metafoře náhlého konce. A tato anonymní soudržnost otevírá prostor pro „mytologicko-populární“ každodenní životní paměť.

Roland Schimmelpfenning je německý autor současného divadla. Napsal 100 písní na objednávku pro Länsteater Örebro ve Švédsku. Schimmelpfenningova hra je strukturovaná jako mix epických a dramatických strategií. Následuje tedy myšlenku Bertolda Brechta v „dělání“ a „ukazování, co bylo uděláno“. První věta hry otevírá specifické pole mezi dramatem, novelou a živým uměním popisováním toho, co se (ne)děje: „Jeden ani neví, kde začít.“

Postoj Univerzity umění v Grazu a režiséra Rudolfa Freye je odkrýt křehkost a zranitelnost těla, vztahů a života jako takového.