2851 Jak jsem to prožila

2851 Jak jsem to prožila

Čt 10. února 2022 19:00
Drama

Inscenace 2851 Jak jsem to prožila stojí na mrazivé výpovědi Kataríny Grünsteinové, která v roce 2005 našla sílu vrátit se na místo, ze kterého se na rozdíl od ní už nikdy nevrátilo více než milion lidí – především židů. Sílu stát se průvodkyní peklem na zemi jménem Auschwitz (Osvětim), v němž během druhé světové války přežila tři roky. Roky, o nichž nelze mluvit. Roky, o nichž nelze nemluvit, pokud se lidé mají z historie skutečně poučit.

Mezní zkušenost mladé dívky, jíž Katarína Grünsteinová tehdy byla, v podání Nadi Kovářové a v režii Dalibora Buše oslovuje zejména dnešní dospívající – generaci, která má zřejmě jako již poslední možnost setkat se s autentickými výpověďmi žijících pamětníků. Zároveň v nich nutně probouzí důležité otázky: Co se vlastně muselo stát, aby se člověk k člověku choval tak nelidsky? A pokud se to stalo jednou, může se to zopakovat? Jak tomu zabránit?

Inscenace je vytvořena na míru mladým divákům od žáků druhého stupně základních škol až po středoškoláky a nabízí jedinečnou možnost téměř fyzického zpřítomnění historie, na níž by se nemělo zapomínat. Přílohou k inscenaci je také program sloužící jako pracovní list pro následnou kontextualizaci divadelního zážitku.