3testry

3testry

Út 7. května 19:30
Divadlo Kolowrat, Ovocný trh 6, Praha
Délka: 75 min
Premiéra: 23. 9. 2023
Autor: Ladislava Jančíková, Petr Smyczek, Michael Sodomka
Režie: Petr Smyczek
Hrají: Ladislava Jančíková

Irena je herečka oblastního divadla, která je už delší dobu osamělá. Bydlí v nezabydleném šedivém bytě, kde jí společnost dělá jen stůl, dvě židle, mop, spacák a hora nevybalených krabic. Irena trpí svou samotou, má podivné noční můry, pocity úzkosti. A navíc se bojí svůj prostor opustit. Bojí se vykročit ven, do neznáma, mimo zaběhlé konvence, udělat ve svém životě nějaký zásadní krok. Bojí se budoucnosti, neví, co s přítomností a má nevyřešenou minulost. Chce seknout i s divadlem. Ale copak to jde? Copak dokáže dělat něco jiného?

Irena má od mládí svou (doslova) kouzelnou krabičku, ve které schovává všemožné osobní poklady, serepetičky a vzpomínky na dětství. Kromě jiného i několik lahviček testerů s vůněmi. Každá lahvička a každá vůně pro ni znamenají něco jiného. Každá z nich totiž přináší vlastní příběh, nabízí specifickou verzi reality a každá evokuje nějaký ten šuplíček v Irenině duši.

Vůně hrají v Irenině životě hodně významnou roli. Můžou Ireně pomoci v jejím trápení tím, že si díky nim bude moci prožít různé situace. Jenže Irena se nedokáže rozhodnout, kterou z nich si ve své svízelné situaci vybrat. Kterou vůni si má Irena zvolit, aby byla realita lepší? Nebo se v těch kouzelných testrech skrývá to nejhorší z Ireniny duše? V životě se podle vůní lidé rozhodují víc, než by čekali. Jakou roli hrají vůně v životě?

Samota může trápit každého. A každý člověk se také občas bojí vyjít z bytu ven, překročit nějakou tu čáru, udělat nějaké zásadní rozhodnutí, protože často neví, co ho venku čeká a bojí se odpovědnosti za své činy. Každý má nějaké bolesti, strachy a noční můry, které mu nahání hrůzu a způsobují úzkosti. Ale třeba se dost často bojí hodně, leč zbytečně. Představení nabízí celou řadu možných řešení, různé verze minulosti, přítomnosti a budoucnosti. A pokaždé bude jiné.