Amberville – Plyšoví gangsteři

Amberville – Plyšoví gangsteři

St 23. října 18:00
Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 39, Praha
Autor: Tim Davys
Režie: Jan Jirků
Hrají: Pavel Tesař, Martin Matejka, Klára Oltová, Jan Vondráček, Samuel Toman, Jan Sklenář, Miroslav Zavičár, Tomáš Turek, Marie Turková, Ondřej Rychlý, Bořek Joura, Štěpánka Fingerhutová, Milan Potoček, Jan Staněk

Rodinná plyšová inscenace

Mollisan Town je město plyšáků. Plyšová nemluvňata dodávají plyšoví Dodavatelé plyšovým rodičům podle seznamu Mláďat. Všichni chodí do katedrály, kde je duchovně vede plyšový kazatel. Město je barevné a rozlehlé, vládnou mu plyšoví zastupitelé, kteří řídí život plyšáků tak, že nemůže být plyšovější. Existuje však i odvrácená strana tohoto plyšového ráje. Ve čtvrti Amberville existuje Kasino Monokowskij, to vlastní plyšový gangster Holub, a ten se domákne, že jeho jméno stojí na seznamu Smrti... Holub chce být vyškrtnutej! Pověří tím úkolem bývalého člena gangu, plyšového Medvěda. Pokud by ten úkol nezvládl, bude zlikvidována jeho milá plyšová Zaječice… A Medvěd svolává svou starou partu, aby vypátrala, jak to se seznamem Smrti je: Existuje? Kdo ho píše? Lze nějaké jméno vyškrtnout? A kdo je tam ještě mimo Holuba napsanej? Medvěd má málo času a ještě má dvojče: medvěda Teddyho.

Amberville je slavný švédský román, který vyšel v roce 2007 a do češtiny byl přeložen v roce 2012. Chystá se jeho filmové zpracování. Autor je zahalen pseudonymem a historkou, že se snad jedná o vysoce postaveného švédského politika. Příběh Amberville je temný, plyšáci jednají často velmi krutě a záludně, ovšem také jsou plni lásky, ne plyšové ani molitanové, ale lidské, protože plyšáci o sobě přemýšlí jako o lidech… Člověk se občas v tom ztrácí: Je to příběh plyšáků, kteří jednají jako lidé, nebo lidí, kteří vypadají jako plyšáci?"