Anatol Svahilec (křest knihy) + Hello Marcel (křest alba)
Zobrazit fotky

Anatol Svahilec (křest knihy) + Hello Marcel (křest alba)

St 16. září 2020 20:00
Lucerna Music Bar, Vodičkova 36, Praha
Punk Pop Elektro Rock
Performer žánru slam poetry Anatol Svahilec a diskopunkové hudební duo Hello Marcel společně představí své nově vydávané nosiče na společném večeru 13. května 2020 v Lucerna Music Baru. V rámci večera složeného ze sólového slamového vystoupení a koncertu skupiny bude pokřtěn almanach slamových básní Anatola Svahilce Motorové sáně a nové album kapely Hello Marcel. Hosty dvojkřtu pak budou brněnská femi-punková zpěvačka Mucha, herec a storyteller Justin Svoboda, kapela Branko’s Bridge a další. Obě tělesa si na tak velké pódium troufají vůbec poprvé, v případě první slamové části se bude jednat o dosud divácky největší sólové vystoupení žánru slam poetry.
Slam poetry je žánr, který vznikl v osmdesátých letech uprostřed zaplivaných chicagských barů jakožto opozice vůči autorskému čtení. Jinými slovy – performativní poezie, v níž pro vystupující platí pouhá dvě pravidla: zákaz použití kostýmů a rekvizit a nutnost autorského textu.
Anatol Svahilec, slamový mistr ČR pro rok 2014, v rámci skupinových či sólových vystoupení za šest let působení vystoupil ve více než 170 městech a obcích, několik zahraničních též v Německu, Maďarsku, Belgii, Estonsku, Kanadě, Spojených Státech nebo Ghaně, troufá si vytáhnout svou holou performance na forbínu Lucerna Music Baru a pokřtít v pořadí třetí almanach tvorby nazvaný Motorové sáně. Té předcházely slamové sbírky Emu mele maso a Přece se to nevyhodí. Sólové vystoupení v rozsáhlém sále LMB, vymykající se pravidlům slamových soutěží absencí poroty večera vybírající vítěze, je zamýšleno jako vzdání holdu domácímu publiku, které v posledních letech plní větší a větší hlediště.
Poetický duch je pak spojníkem s druhým hlavním interpretem večera a to je discopunkové duo Hello Marcel. Tato dvojice zažehla svou tvorbou nepsočet uší a stala se v loňském roce kometou klubové scény. Kluci, co začali s Bůčkem poslaným do Startéru Rádia Wave se nyní těší velké oblibě nejen u mladých, ale také u pamětníků undergroundové devadesátkové elektronické scény. Básnické střevo v pořádně nabasovaném a rytmickém podkladu místy proložené saxofonem je zřejmě něco, co na české scéně chybělo. Účastníci festivalu Beseda u Bigbítu 2019 byli asi hodně překvapeni, když se v poslední den v pět hodin ráno ocitli narváni v šapitó a sborově zpívali „pojď si ještě trsnout naposled“ s euforií v očích. Tuto melodii již nedostali z hlavy. V Lucerně se pokusí tuto vysoko nasazenou laťku ještě více pokořit, především novými písněmi, kterých se na novém albu očekává 11.