As Long as We Dance

As Long as We Dance

Ne 19. března 2023 20:00
Studio Hrdinů, Dukelských hrdinů 47, Praha
Alternativní

Představení As long as we dance je první z nové dramaturgické řady, v rámci které vznikne ve Studiu Hrdinů každý rok jedna taneční premiéra. As long as we dance je autorským počinem mezinárodně etablované polské konceptuální choreografky Renaty Piotrowské-Auffret, která na něm pracovala se zkušeným týmem českých spolupracovníků. Výchozím bodem představení je pandemická situace, ve které se lidstvo nachází a ve které má smrt více než jeden fatální význam.

Pandemie uvrhla lidstvo do „společenské smrti“, mění lidské návyky a uzurpuje si téměř všechnu lidskou pozornost. Představení As long as we dance je svého druhu vzpourou, a to především těch co jsou, nebo byly v nejsložitější situaci, tedy žen – matek. Výrazný feministický rozměr představení je zárukou, že As long as we dance není jen produktem extrémní doby, ale univerzálním obrazem společnosti. Tanec je hlavním narativem, ale celá koncepce je multižánrová, zásadním způsobem pracuje s mluveným slovem a výrazným výtvarným pojetím.

„Je kurva těžký najít v sobě energii utěšovat dceru, když jseš tak zoufalá, že nemine noc kdy nebrečíš do polštáře. Je kurva těžký najít v sobě sílu vstát z postele, když táta tvý dcery je v karanténě tisíce kilometrů odtud a její děda bojuje v nemocnici o život. Je kurva těžký říct jí, že všechno bude dobrý. Protože si vůbec nejsem jistá, jestli nelžu. Nevím to. Mám pocit. Pociťujeme to, co je teď. Jsme naživu. Dokud tančíme.“