As We Were

As We Were

Pá 19. dubna 18:30
Divadlo na Orlí, Orlí 19, Brno
Drama

Komunita nebo jednotlivec, spolupráce nebo samostatnost, soubor nebo sólo. Napětí mezi těmito konfliktními oblastmi se poprvé projeví v jádru vlastní rodiny. Zápas s dospíváním, nevyhnutelnost vlastního postavení v rodinné hierarchii a konflikt jedince s očekáváními společnosti jsou ústředními tématy absurdního divadla Artura Adamova. To platí i pro hru As We Were(Comme nous avons été)*.*

Hra začíná scénou, kdy si A. ve vlaku zdřímne ve svém večerním obleku. Ve skutečnosti však chce změnit svůj život. Dnes – dnes se hodlá oženit. Problém je v tom, že matrika je daleko, a A. jako moderní a zdánlivě zaneprázdněný muž prostě nemá dost času. Aby toho nebylo málo, v kupé ho obtěžují další dva lidé: matka, která hledá svého syna, a teta pohřešovaného chlapce. Jak se příběh této nepravděpodobné ménage à trois odvíjí, je stále jasnější, kdo se za iniciálou A. skrývá a jaké jsou ve skutečnosti matčiny úmysly. Teta si mezitím připustí hru s hračkou vláčku, dokud se do akce nezapojí i ten skutečný, ve kterém sedí. V Adamovově hře se přinejmenším jeden dospělý stává dítětem, které nedokáže držet krok se změnami ve společnosti.

Institut pro činohru a divadelní režii založil v roce 1928 renomovaný režisér Max Reinhardt. Seminář od svého založení školí herce i režiséry v propletených osnovách – jeden se učí od druhého a rozvíjí stejný umělecký jazyk. Tento systém koedukace je DNA institutu a inspiroval mnoho dalších mezinárodních hereckých a dramatických institutů k následování.

Představení probíhá v rámci 34. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2024.