Black Dress

Black Dress

St 14. prosince 2022 20:00
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha

Ikonické „malé černé“ tančí v představení Black Dress v tenzi mezi niterným sebepoznáním a tím, jak se prezentujeme navenek, mezi tím, co je uvnitř a co jde ven. Jedny černé šaty za druhými, všechny přímo z osobního šatníku umělkyně, formují a přetváří její tělo, ustavují body konvergence a divergence a zpochybňují naše základní předpoklady o tom, jak naplňovat a číst gender.

Black Dress, šedesátiminutová taneční přednáška postavená na symbolice a univerzálnosti černých šatů, proplétá tanec, vyprávění, queer teorii, populární hudbu a videoprojekci do bohatého tvaru, který je hravý i dojemný zároveň a zve diváka na salónní výpravu za hranice binárního pojetí genderu. Oblékání není nikdy jednoduchý čin.

Becka McFadden je nezávislá umělkyně, tanečnice, performerka a zakladatelka a umělecká ředitelka kolektivu Beautiful Confusion. Ve své práci klade stejný důraz na intuici i preciznost a snaží se maximálně přijímat komplexitu. Kromě vedení projektů Beautiful Confusion spolupracuje také s dalšími soubory a umělci, např. Depresivní děti touží po penězích, Martin Talaga, Pinkbus Platform ad. a je členkou londýnského divadla LegalAliens. Absolvovala doktorské studium na katedře Theatre and Performance na Goldsmiths University of London a pravidelně překládá z češtiny do angličtiny pro řadu významných kulturních a architektonických organizací.

Daniel Somerville je nezávislý umělec, performer a dramaturg. Je také akademickým výzkumníkem a lektorem University of Worcester. Mezi jeho nejnovějšího projekty patří: Admiring La Stupenda (Edinburgh Festival Fringe 2019) a Pavarotti and Me. Jeho tvorba pokrývá oblasti kabaretu, neo-burlesque, tance, buto a současné performance, kolaborativního divadla a živého umění. Velká část jeho práce čerpá z konkrétního chápání genderové a queer teorie. V roce 2017 založil ve Worcesteru festival queer umění, který mentoruje a uvádí práci nedostatečně zastoupených umělců z místní komunity LGBTQ+.