Český román

Čt 17. prosince 2020 19:00
Divadlo na Vinohradech, Náměstí Míru 7, Praha
Činohra
Každý, kdo prospívá své zemi, připravuje si tím vlastní tragédii.“ K. Čapek

Osudové bylo setkání tehdy sedmnáctileté začínající herečky Olgy Scheinpflugové s třicetiletým spisovatelem Karlem Čapkem. Vztah dvou senzitivních umělců procházel řadou dramatických obratů, po čtrnáct let stála jeho naplnění v cestě nejen Čapkova nemoc, ale i věkový rozdíl a rodinné poměry. Teprve v polovině třicátých let požádá Karel Olgu o ruku a začne vrcholná fáze jejich života i tvorby. Za tou však udělá tragickou tečku Čapkova mučednická smrt po mnichovském ztroskotání Masarykovy Československé republiky.

Osudový byl i Olžin a Karlův vztah k samostatnému státu Čechů a Slováků, jejich každodenní úsilí přispět k budování jeho sebevědomí jak uměleckou a kulturní prací, tak společenskou činností. Partnerská historie je tak neodmyslitelně spojena s impozantním vzestupem a osudovým pádem první republiky. Významný, v Karlově případě rovněž osudový, byl vztah k prezidentu Masarykovi. A byl to právě on, kdo vyzval literárně činnou Olgu, aby se pokusila napsat „český román“, jenž měl, podle Masarykových slov, vyvést čtenáře z malosti. „Z malosti musí se ven něčím větším, pozitivním, překonáním malosti v sobě. Po autorovi českého románu musí se žádat znalost toho, co jsme vykonali, musí se žádat znalost osob, o kterých píše a které posuzuje.“

Dějovými obraty bohatý příběh lásky Olgy a Karla tvoří rámec slavného Českého románu, který O. Scheinpflugová rozepsala po Čapkově smrti, který vyšel po druhé světové válce a stal se jedním z nejčtenějších děl české literatury. Tento román je východiskem připravované inscenace Divadla na Vinohradech, ke kterému oba umělci měli domovské právo a které chce jim a jejich práci vzdát poctu a vyslovit poděkování.

Obsazení
Olga - Matka Hana Maciuchová 
Olga Andrea Elsnerová 
Olga - Mimi Tereza Císařová 
Karel Čapek Jan Šťastný 
Hana, Olžina sestra Simona Postlerová 
Jan, Olžin bratr Jan Krafka 
TGM Petr Kostka 
Doktor Steinbach Tomáš Dastlík 
Ferdinand Peroutka Marek Holý 
Opat Zavoral, Václav Černý, Zdeněk Štěpánek, Pan Bondy Svatopluk Skopal 
Marie Hübnerová, Leopolda Dostálová Carmen Mayerová 
Komunista, Ministr Moravec, Knihovník, Ministr Kopecký, Cheef Salamander Jiří Plachý 
Rudoarmějec, Mladý herec - Toni, Voják, Primus, Mlok Jiří Roskot 
Služka Moravcová, Divačka, Vrchlická jako Mimi, Helena z R.U.R., Manželka knihovníka, Syndička, Mlok Vendulka Křížová 
Sovětský důstojník, Divák, Komunista, Gestapák, Syndik Zdeněk Palusga 
Rakouskouherský četník, Divák, Protektorátní četník, Komunista, Tajemník, Mlok Dominick Benedikt 
Spoluúčinkuje Mimický sbor Divadla na Vinohradech