Closing Time

Closing Time

Pá 31. května 19:00
Švestkový Dvůr, Malovice 35, Malovice
Premiéra: 31. 5. 2024
Autor: Pavel Štourač
Režie: Pavel Štourač
Hrají: Kateřina Šobáňová, Sara Bocchini, Granada Gallego, Ivan Vanko

Closing Time – Zavíračka. Divadelní rituál za další den.

Party skončila. Zůstali jen čtyři poslední. Majitelé, nebo poslední návštěvníci? Přeživší globální katastrofy? Personál? Opilci, kteří si myslí, že jsou bohové? Falešní proroci, co blouzní o konci světa? Psychiatričtí pacienti na uzavřeném oddělení, co se nemohou zbavit nočních můr a temných představ?

Inspirací pro vznik nejnovější inscenace Divadla Continuo s názvem Closing Time se staly mytologické příběhy, nejstarší dochované texty i nejmodernější vědecké teorie o vzniku a zániku světa, stejně jako fakt, že jsou lidé součástí světa, který je dnes a denně konfrontován s představami globální katastrofy, ať klimatické, válečné nebo kosmické.

Navzdory zdánlivé vážnosti témat, kterými se inscenace zabývá, v ní nechybí nadhled, poezie a humor. V inscenaci se snoubí jazyk fyzického divadla s živou hudební složkou, ale zejména se specifickou výtvarnou divadelní poetikou, která dokáže svou paradoxní univerzálností zachytit ty nejintimnější momenty člověka, srozumitelné dítěti i dospělému.

Vše se děje v kruhu. Čtyři performeři v šestimetrové aréně obklopené diváky. V prostoru, nerozděleném divadelní konvencí na jeviště a hlediště. V tom veškerém ptaní se po smyslu jsou totiž všichni společně. Čelí mu všichni, bez ohledu na všechny skutečné či domnělé rozdíly.

Fyzický zážitek bezprostřední blízkosti divadelní akce umocňuje hudební a zvuková kompozice, jež vznikala po celou dobu zkoušení inscenace a na níž se podílejí všichni účinkující. „Hudebními nástroji“ pak jsou většinou zcela nehudební předměty, jejichž tóny, zvuky, rezonance a vibrace se spojují ve výsledné elektroakustické kompozici pod vedením Šimona Pužeje.