Darkroom

Darkroom

Pá 4. listopadu 2022 19:30
Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha

Podle pohádky Hanse Christiana Andersena, „Statečný cínový vojáček“.

V této temné komoře zanechávají předměty, herci i diváci paměťové otisky událostí ze svého života a událostí z Andersenových příběhů. Andersenův projev představivosti je výrazně loutkový, neboť jeho objekty vždy působí jako subjekty. Pokud voják spadne z police, spadl, protože chtěl utéct. Darkroom zkoumá vlastnosti objektů z jejich vlastní perspektivy a přivádí je k životu. Rytmický text, expresivní hudební pasáže, vztah mezi minimalismem a kakofonií, kontrasty mezi atmosférou čajového obřadu a živou animací. Podívejte se na svět z pohledu cínových vojáčků, kteří nikdy nechtěli být vojáky.

Tvorba Matija Solce, renomovaného a cenami ověnčeného loutkového režiséra, herce, loutkáře a hudebníka, úzce prolíná hudbu a divadlo. Jeho představení jsou zároveň loutková show i interaktivní hudební skladba. Divák stává součástí divadelního experimentu a neustále objevuje neočekávané.

Lublaňské loutkové divadlo je jedním z partnerů evropského projektu Puppets & Design (P&D), vedle Gorizia's CTA (Centrum divadelní animace), českého Studia Damúza a Istituto Europeo di Design (Evropský institut designu) ze Španělska. Cílem projektu, který sdružuje loutkáře a průmyslové designéry, je vdechnout duši obyčejným, každodenním předmětům a dát jim zcela nový význam a především umělecký kontext v rámci objektového divadla. Aby předměty získaly duši, život a osud, musí překročit svou omezující materialitu a utilitární rozměr.

Součást evropského projektu Puppets & Design.