Eero Epner & Mart Kangro & Juhan Ulfsak

Eero Epner & Mart Kangro & Juhan Ulfsak

So 25. března 2023 20:00
DUP36, Národní 36, Praha

Na chvíli se ztratit. Surrealistickou cestou skrze lidskou psyché účastníky povedou tři mazaní matadoři estonské divadelní scény (mj. ex-legendární Theatre NO99). Tři bílí muži s péčí vše vysvětlí. Jak správně rozřezat dřevo, jak se starat o starého člověka, jak se opalovat ve vězeňské cele v Petrohradu s jediným oknem orientovaným na východ nebo jak správně naložit s mrtvolou. Z workshopu si účastníci zkrátka odnesou vše, co pro svůj život potřebují. Nástrojů je nespočet, věci, které je třeba naučit a naučit se, brzy ďábelským tempem zahltí mysl. A co když je lidské tělo také věc, kterou je nutné obstarat patřičnými nástroji?

Juhan Ulfsak je filmový i divadelní herec a režisér. Jeho energický herecký styl a umělecké principy od 90. let 20. století významně určují podobu estonského avantgardního divadla. Ulfsak, který působí v divadle Von Krahl jako herec a v posledních letech i jako režisér, vychází z anarchismu, punku, dekadence, surrealismu a konceptualismu, ale ve svých inscenacích rekontextualizuje i klasické hry. Jako herec a režisér působili v dalších estonských divadlech (Divadle NO99) a v zahraničí (Münchner Kammerspiele).

Mart Kangro je choreograf, režisér a tanečník na volné noze. Ve své tvorbě se zaměřuje na smysluplnost lidského těla a pohybu v divadle jako sémiotického časoprostoru a na existenciální otázky jevištní situace. V posledních letech realizuje díla, v nichž sám nehraje (Divadlo NO99 a Divadlo Von Krahl, a také v Moskvě). Kangro získal za svou práci řadu ocenění a dalších uznání, a to jak v Estonsku, tak mimo něj.

Eero Epner se jako dramaturg podílel na zhruba 60 inscenacích, často je autorem jejich textů nebo částí textů. Od roku 2005 působil v divadle NO99. Spolupracoval s několika desítkami režisérů, mimo jiné mnohokrát s Kangrem a Ulfsakem. Na jevišti se Epner jako herec objevil pouze jednou (v inscenaci Marta Kangra), což se obešlo bez většího ohlasu.

Akce proběhne v angličtině.