Europeana

Europeana

St 8. března 2023 19:00
Divadlo Na zábradlí, Anenské náměstí 5, Praha
Délka: 110 min
Premiéra: 28. 9. 2013
Autor: Patrik Ouředník
Režie: Jan Mikulášek
Hrají: Jiří Vyorálek, Honza Hájek, Jiří Kniha, Václav Vašák, Magdaléna Sidonová, Miloslav König, Anežka Kubátová, Dita Kaplanová
Europeana: evropské dějiny dvacátého století líčené s nadhledem, humorem i sžíravou ironií. V původní dramatizaci uvádí Divadlo Na zábradlí tento strhující komentář k uplynulému století, ve kterém sehrála důležitou roli válka, vynález podprsenky i perfo­rovaného toaletního papíru.
Banality i klíčové okamžiky zde dostávají stejný prostor a výsledkem je nový pohled na naši minulost. Skrze humor, ironii, mystifikaci i přesná fakta vyvstává bizarní svědectví o světě dvacátého sto­letí. Kniha Patrika Ouředníka zvítězila v anketě Lidových novin o nejzajímavější knihu roku 2001, byla nominová­na na cenu Magnesia Litera 2001 za beletrii a přeložena do více než dvou desítek jazyků.
Vlastimil Hárl o Europeaně napsal: „Ouředníkův text, pohybující se na pomezí beletrie a esejistiky, je provokativním pokusem, jak v jednolitém, avšak výrazně heterogenním tvaru propojit prvky moderny a postmoderny. Jinými slovy ztvárnit prožitek světa bez Boha v asambláži fiktivních epizod, dokumentárních prvků, historických dat, úvah a parafrází. Anebo ještě jinak a zjednodušeně řečeno, vyjádřit ústřední téma moderny postmodernistickými prostředky – a máme tu dvacáté století jako na dlani.“
Představení Europeana je uváděno s anglickými titulky. Pro zajištění viditelnosti titulků si, prosím, zakupte místa na balkoně (II. kategorie).

Další termíny

Út 17. září 19:00
Zobrazit celý program divadla