Helverova noc

Helverova noc

Pá 10. září 2021 19:00
Kulturní centrum Vozovna, Za Žižkovskou vozovnou 2687/18, Praha
Drama
Komorní studentská činoherní inscenace Helverova noc je bolestným loučením pěstounky s vývojově retardovaným chlapcem. Jeho návrat do ústavu rámuje vybičovaná atmosféra bouří, při kterých legitimní vládu nahrazuje bezpráví, teror a rasová selekce lůzy uchvacující moc. Text současného německého dramatika Inqmara Villqista reflektuje příčiny a průběh holocaustu, lze ho však vztáhnout na stalinské čistky, na řádění nacistických bojůvek v Sudetech, na zvěrstva banderovců v jihovýchodním Polsku, na divoké odsuny Němců z polských nebo českých území, na irské nebo balkánské konflikty, na infatifádu nebo džihád teroristů. Inscenaci v rámci rezidenčního programu Vozovny nastudovali Prokop Košař a Bára Meda Cohen a je určena pro diváky d 15 let.
Prokop Košař studuje gymnázium a herectví se aktivně věnuje od svých šesti let. Poslední čtyři roky působí jako člen hereckého studia umělecké skupiny OLDstars. V současné době v několika inscenacích vystupuje jako herec a další režíruje.
Bára Meda Cohen studuje na Mensa gymnáziu a dálkově na NYFA a herectví se aktivně věnuje od svých 4 let. Má za sebou dvouleté angažmá v brněnském Nahém divadle. Naposledy vystoupila jako herečka v inscenaci souboru činohry Národního divadla Očůrat a spát. Věnuje se aktivně režii, právě dotočila krátkometrážní autorský film Hladina. V loňském roce získala cenu Studentské Thalie za autorské monodrama Pojďme stavět sněhuláka, které uvedla na Nové scéně ND.