Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet

Pá 16. listopadu 2018 19:30
Divadlo Kolowrat, Ovocný trh 6, Praha
Přichází měsíčná noc a krásná bytná Františka si nechává od pana Valeriána udělat posmrtnou masku, aby mohla začít nový život.
Je horký letní den. Nad Prahou se marně pokoušejí zbourat generálovu obrovitou sochu. Praktický filosof Hanťa a básník Valerián mezi tím chystají v provozovně sběrných surovin večírek surrealistické skupiny spojený s přednáškou k výročí úmrtí Karla Hynka Máchy. V jejich rozhovorech se setkává André Breton, Paul Éluard, Sokrates, Kristus, Lao-c‘, Erasmus Rotterdamský, Mikuláš Kusánský i Immanuel Kant, aby nahlíželi lesk i bídu světa. O pana Valeriána usiluje jeho krásná bytná Františka, která ho zahrnuje svou péčí, on však chce být věrný své milé Uršule z pošty. Pan Hanťa má svou Marion.
Inscenace představuje bohatý a barvitý svět Hrabalových hrdinů aktivní pasivity, v němž se střetává bída všednosti s transcendencí. V mezních a groteskních situacích postavy ve svém pábení neustále experimentují, dostávají se na tenký led a romanticky se radují z přítomnosti. Svými barbarskými vpády naplňují slavné věty filosofů, smějí i pláčou nad smyslem světa a objevují vedle perliček na dně i přesahy svých životů.