Johan doktor Faust

Johan doktor Faust

Út 4. prosince 2018 18:00
Dle sepsání prof. Dra. Jindřicha Veselého z roku 1911, podle Fausta Antonína Lagrona, s pomocí Mefistofela a jeho P. T. pánů kolegů vulgo čertů zvaných hraje české divadlo Handa Gote. Začíná se hned, jak čerti začnou vrčet. Anebo v šest večer.
Handa Gote rekonstruují představení z druhé půli 19. století. S úplnou sadou velkých loutek, které byly vyrobeny dobovými technologiemi podle původních figur tradičních loutkářských rodů Karfiolů, Maiznerů a Nováků. Napodobují dobové ozvučení a hru nastudovali typickým hlasovým projevem tehdejších herců, tzv. pimprláčtinou. Hraje se kompletní text, jenž sepsal prof. Dr. Jindřich Veselý podle Fausta Antonína Lagrona a dalších lidových loutkářů v roce 1911. I s vartovačkou, která se jinak často vynechává, aby se délka představení snížila.
Soubor se zříká veškerých zcizovacích efektů, jakékoli aktualizace tématu. Po dlouhých letech, kdy se v loutkovém divadle tematizovala dekonstrukce a nepietní, až ikonoklastický přístup (který se vymezoval zejména k poválečnému loutkovému divadlu), cítí Handa Gote potřebu vytvořit představení, které ukáže českou loutkovou tradici v nejčistší možné podobě. Více než o cokoliv jiného se tedy jedná o archeologickou rekonstrukci. Inscenace představuje lidovou zábavu z doby před zhruba 150 lety, z času, který byl výrazně pomalejší než ten náš. Z času před internetem, televizí, dokonce i před obecnou elektrifikací.
Představení připravili: Robert Smolík, Tomáš Procházka, Jan Dörner, Veronika Švábová, František Antonín Skála, Radka Mizerová, Roman Mikeš, Vojtěch Horálek, Jakub Hybler, Jonáš Svatoš, Jan Brejcha. Loutky řezal František Antonín Skála.