Konec rudého člověka

Konec rudého člověka

Út 13. září 2022 19:00
Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 39, Praha
Drama

Kniha Konec rudého člověka laureátky Nobelovy ceny za rok 2015 přináší příběhy obyčejných lidí, kteří žijí v době velkých změn. Systém, který měl vést k ráji na zemi a trvat navěky se za pár let rozpadl na prach; místo svobody nastal hon za penězi, místo demokracie chaos, místo spravedlnosti zuřivý boj oligarchů s žebráky. A lidé velmi rychle zatoužili po silném vůdci, který nastolí pořádek.

Alexijevičová to vše vypráví skrze příběhy obyčejných lidí – učitelky, která svému synovi přednáší hrdinskou poezii oslavující smrt, dokud si sám nesáhne na život; matky, jež za nevyjasněných okolností přijde o dceru a je ochotná uvěřit jakékoliv teorii, která jí přinese uspokojivou verzi „pravdy“; ženy, která chce spasit vraha, ale místo jeho mravního vzkříšení sama zmizí.

Všechny tyto příběhy hovoří o životě „rudého člověka“, o tom, co formovalo jeho myšlení nejen v Sovětském svazu, ale i v Česku. Alexijevičová nechává tyto lidi promluvit bez toho, aby je předem soudila, vysmívala se jim nebo je dopředu diskvalifikovala. Snaží se je pochopit. Ačkoliv některé věci se chápou opravdu jen těžko.