Kytice
Zobrazit fotky

Kytice

Út 17. září 2019 19:00
Národní divadlo, Národní 2, Praha
Činohra Drama
Koupit vstupenky
Přehrát video
Délka 130 minut, Anglické titulky, Bezbariérový vstup, Pauza 1x20 minut

Sbírka balad vyšla poprvé v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních a šlo o jedinou sbírku básní, kterou Karel Jaromír Erben (1811–1870) vydal. Byla inspirována českými lidovými pověstmi a báchorkami a již v době svého vzniku slavila úspěch a ovlivnila mnoho umělců.

Kniha, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Svatební košile, Vodníka či Polednici, neboli magické mýty o lásce i hororové pověsti převedlo na jeviště historické budovy ND tvůrčí duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou podepsáni pod úspěšnou inscenací Lorkovy Krvavé svatby ve Stavovském divadle. K Erbenově látce mají velmi blízko − ritualizovaná archetypální témata jako láska a smrt, vztah matky a dítěte, muže a ženy nebo člověka a přírody se v jejich inscenacích opakují v mnoha obměnách a kontextech.

Hrdinové jednotlivých příběhů řeší svá rodinná dramata, ale také se snaží „zvědět budoucnost“, provokují nadpřirozeno, či se jen obyčejně rouhají. Jenže za své prohřešky, ať už úmyslné nebo neúmyslné, jsou posuzováni podle neústupného mravního kodexu... Jistě, svědomí se neptá na velikost hříchu. Návštěvníky vyhořelého kostela, kde se jednoho večera setkávají hrdinové naší inscenace – možná obyvatelé jedné vesnice, možná i duchové jejich zemřelých příbuzných – jsme tedy především my sami. 
Anglické titulky jsou součástí pouze vybraných termínů představení.

Zlatý kolovrat - Jana Pidrmanová / Magdaléna Borová (Dora / Zlá sestra), Jana Preissová (Matka), Igor Orozovič (Král) a František Němec (Stařec) 
Vodník - Taťjana Medvecká (Matka), Anna Fialová / Berenika Anna Mikeschová (Dcera), Csongor Kassai (Vodník)
Dceřina kletba - Jana Boušková (Matka), Pavla Beretová (Dcera)
Štědrý den - Iva Janžurová (Hana), Pavlína Štorková (Marie)

a další členové souboru Činohry Národního divadla. 

Další termíny

zítra 14:00
zítra 19:00
Ne 23. června 19:00
Po 24. června 19:00
So 31. srpna 19:00
Zobrazit celý program divadla