Láska, vzdor a smrt

Láska, vzdor a smrt

Út 11. června 19:00
Vila Štvanice, Dům č. p. 858 - Ostrov Štvanice, Praha
Alternativní
Délka: 120 min
Autor: Emil František Burian
Režie: Jaroslava Šiktancová
Hrají: Marek Mikulášek, Ondřej Vacke, Josefína Voverková, Tereza Krippnerová, Marie Štípková, Bára Poláchová, Iva Vejražková, Lenka Mánková, Dušan Navařík, Zdeněk Dočekal, František Tomášek, František Kukula, Michal Kostiuk, Martin Houserek

„Hořelo srdečko, hořelo plamenem. A když dohořelo, ostalo kamenem.“

E. F. Burian začal po svém neočekávaném návratu z koncentračního tábora téměř okamžitě energicky navazovat na svoji předválečnou uměleckou práci. Lásku, vzdor a smrt, scénickou koláž lidové poezie, na které spolupracoval s básníkem Františkem Halasem, lze považovat za jeden z vrcholů jeho tvorby. Při této vzácné příležitosti ji BodyVoiceBand uvádí v obnovené premiéře. Koncertní provedení bude pro diváky navíc právě tento večer zasazeno do širšího kontextu pomocí scénického čtení vybraných autorových textů z doby, kdy skladba vznikala.

Nejen v úchvatné síle hudby je kouzlo skladby Láska vzdor a smrt. Pod zdánlivou křehkostí lidové poezie se skrývá silný příběh, připomínající středověkou hru Everyman. BodyVoiceBand pod vedením režisérky Jaroslavy Šiktancové navazuje na svoji předchozí práci právě na inscenaci tohoto středověkého textu pod názvem Kdokoli a inscenaci hudebně dramatické skladby Vojna Emila Františka Buriana. Znovu tak otvírá dialog s autorem, k němuž se po celou dobu své existence odkazuje.