Les Misérables - Bídníci

Les Misérables - Bídníci

Ne 9. června 14:00
Goja Music Hall, Výstaviště Praha Holešovice, Praha
Muzikál Drama
Délka 160 minut, Bezbariérový vstup

Slavnostní představení Les Misérables - Bídníci - 16. 2. 2024.

Nejdéle uváděný muzikál na světě Bídníci (Les Misérables) se v roce 2024 opět vrací do prostor Goja Music Hall v Praze
. Příběh je založený na melodramatickém románu z 19. století, který sleduje osud Jeana Valjeana. Ten je odsouzen na devatenáct let na galeje za krádež chleba pro děti své sestry. Hlavní hrdina má po propuštění problém najít práci, ale díky laskavosti biskupa se stane řádným občanem a dokonce založí podnik na cihly. Již jako nový člověk potkává svobodnou matku Fantinu, kterou dohnal nedostatek financí až k prostituci. Jean Valjean slibuje Fantině, že se po její smrti postará o její dceru. Dívku skutečně řádně vychová. Vše se začne komplikovat, když v Paříži vypuknou kruté boje a život ve městě se stává značně nejistý…
Les Misérables - Bídníci je melodramatický román, založený na víře, že každý člověk může přerůst sám sebe, aby dosáhl dokonalosti. Dějová linie románu je napínavá od počátku až do konce, sledujíc, jak se Jean Valjean a společnost vypořádávají s dobrem i zlem.
Hugo začal uvažovat o Les Misérables již někdy v roce 1829. Pozoroval zvláštní incident, který začíná děj románu v ulicích Paříže v roce 1845. Jednoho slunného, ale chladného dne, viděl zbídačeného muže, který byl zatčen za krádež krajíce chleba. Jak ten muž stál na ulici, zastavil u něj překrásný kočár. Uvnitř kočáru byla oslnivě krásná žena oblečená v sametu, hrající si s dítětem schovaným za stuhami, výšivkami a kožešinami. Zbídačený muž zíral na ženu v kočáru, ale ta si jej vůbec nezaznamenala. Hugo psal, že viděl tohoto muže „v jasném světle dne, ve slunečním svitu, jako ducha bídy, přízračné varování revoluce stále ještě ponořené ve stínech temnot, ale již z nich povstávající. V okamžiku, kdy si všiml té ženy, aniž by jej ona zaznamenala, byla katastrofa nevyhnutelná“.
Když byli Bídníci v roce 1862 vydáni, vyvolali takové nadšení jako žádná jiná kniha v historii. Román byl v Paříži široce inzerován s obřími malovanými portréty Cosette, Fantine, Mariuse a Jeana Valjeana.
Předcházeje úspěšnou story muzikálu o sto let později, román Bídníci byl původně více triumfem čtenářským, než u kritiky. „Všechny kritiky“, psal Hugo, „jsou reakční a více méně nepřátelské“.
Tento fenomén se zopakoval v roce 1985, když muzikálová verze Hugova románu byla uvedena v Londýně s většinou špatnými kritikami.
Jako u každého uměleckého díla, které usiluje o změnu sociálních podmínek, získal román Bídníci mnoho nepřátel. Nicméně, Les Misérables, Bídnici,  byli přeloženi do téměř všech jazyků a v průběhu minulého a předminulého století se stali jednou z nejvíce prodávaných knih v historii.
Podívejte se na termíny a vstupenky na muzikál Les Misérables - Bídníci pro rok 2024 na Colosseumticket a vybírejte ta nejlepší sedala v Goja Music Hall na pražském Výstavišti v Holešovicích.
OBSAZENÍ
JEAN VALJEAN
David ULIČNÍK
Petr GAZDÍK
JAVERT
Radim SCHWAB
Josef ŠTÁGR
FANTINE
Kateřina BROŽOVÁ
Monika SOMMEROVÁ
EPONINE
Kateřina HERČÍKOVÁ
Felicita PROKEŠOVÁ
MARIUS
Tomáš LÖBL
Lukáš RANDÁK
COSETTE
Natálie GROSSOVÁ
Adéla HAVIAR
THÉNARDIER
Bronislav KOTIŠ
Petr MATUSZEK
Jan URBAN
MME.THÉNARDIER
Venuše DVOŘÁKOVÁ
Renáta PODLIPSKÁ
ENJOLRAS
Tomáš VANĚK
Dr. FRANTIŠEK JANEČEK
ve spolupráci s
CAMERON MACKINTOSH
uvádí novou produkci:
BOUBLIL & SCHÖNBERG
Muzikál autorské dvojice ALAIN BOUBLIL a CLAUDE-MICHEL SCHONBERG
Autor původního románu VICTOR HUGO
Hudba CLAUDE-MICHEL SCHONBERG
Texty písní HERBERT KRETZMER
Původní francouzský text ALAIN BOUBLIL a JEAN-MARC NATEL
Další materiály JAMES FENTON
Adaptace TREVOR NUNN a JOHN CAIRD