Mary Stuart. Anatomy (of Drama) + Ikebana

Mary Stuart. Anatomy (of Drama) + Ikebana

Út 21. listopadu 20.00
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha
Alternativní

Marie Stuartovna. Anatomie (dramatu).
Elisabeth I. a Maria Stuart. Elizabeth I. a Mary Stuart. Alžběta a Marie. Bětuška a Maruška. Bětka a Mařka. Bětuš a Maruš. (Sebastian Rein a Jakub Čermák). Královna a královna. Věznitelka a vězenkyně. Kat a oběť. Panna a kurva. Vládkyně a kurva. Šedá myš a kurva. Kráva a píča. Diva a heroina. Liz and Mary. Best friends forever.

Dvě královny, dva dvory, dva osudy, ale na konci pouze jedna useknutá hlava. Představení je pro všechny, kteří chtějí nastavit svou tvář sluncím královských Výsostí, jejich vrtochům, jejich touhám a jejich úzkostem. Work in progress tohoto představení získal druhou cenu na festivalu OFFenzíva v Ostravě.

Představení se hraje v jednoduché angličtině, základní znalost tohoto jazyka je žádoucí.

Ikebana
Courbetovská performance (L’origine du monde), ve které umělkyně odhaluje svou vagínu, do které pomalu strká stéblo za stéblem, květinu za květinou, až vytvoří skvostnou ikebanu, kterou zakončí krásnou mašlí. Tematicky se zaměřuje na: „Ženy. Tělo. Dítě. Budoucnost. Naděje. Národ. Země.“ Akce vytvoření „vaginálního zátiší“ odkazuje na analogii mezi vykořisťováním žen a přírodou. Obdivování přírody z odstupu vytváří podobný paradox, jaký patriarchát provádí na ženách – vyzdvihuje ji na piedestal sadistického obdivu a zároveň si ji podmaňuje a ničí.

Olja Grubić
Performerka, výtvarnice, scénografka a kostýmní výtvarnice. Absolvovala Akademii výtvarných umění v Lublani, obor konceptualizace prostoru. Zabývá se současnými a angažovanými tématy a pracuje v oblasti různých médií (performance, kabaret, kresba, video, instalace). Ve svých projektech spojuje základní životní funkce, potřeby, instinkty do vizuálních obrazů a zdánlivě jednoduchých fyzických akcí, které svým přetrváváním v čase utvářejí široké spektrum pocitů a sociální stav společnosti. Performancí vlastního těla zkoumá možnosti svobody v patriarchální a kapitalisticky orientované společnosti. Svou performancí Red Web (2016, spoluautorka Živa Petrič) zasahuje do oblasti post-porno umění, 2016 je držitelkou grantu Cultural Euro v Kino Šiška, kde vydává knihu Psychological Cannibals, 2019 koncipuje svou první kolektivní performanci Naked Life, v roce 2021 uvádí performativní instalaci Breathe v rámci Shift. V roce 2022 v Muzeu současného umění v Lublani na výstavě Art at Work představuje svůj autorský projekt Fertile Soil, první část čtyřletého projektu Extima. V roce 2023 ve Švicariji představila druhou část projektu Extima: A Taste of Being.

Vystavovala v mnoha galeriích a muzeích ve Slovinsku i v zahraničí. V letech 2016–2021 vedla skupinu Cabaret Tiffany. V roce 2020 se stala součástí uměleckého světa Vie Negative. Její performativní video Ikebana je součástí sbírky Arteast 2000+ v Muzeu současného umění v Lublani.

Představení se koná k rámci projektu Playroom is dark kontinuální celoroční workshop za podpory Ministerstva kultury ČR, Evropské unie a Národního plánu obnovy.