Milá Evičko, Milý Luďku

Pá 11. října 19:30
Činoherní klub, Ve Smečkách 26, Praha
Činohra
Délka 90 minut

"Napiš brzy a už se vrať."

Eva a Luděk se do sebe zamilovali u pingpongového stolu. A od té doby se neodloučili, ačkoli mnohdy nemohli být spolu na jednom místě. Anatomie jednoho vztahu v průběhu let skrze dialog v dopisech. V dobrém i ve zlém. Proměny jednoho vztahu v čase, jeho neuchopitelnost, nemožnost ho jednoduše pojmenovat nebo definovat.

Autorská inscenace filmové scenáristky a režisérky Beaty Parkanové (CHVILKY, SLOVO, SVĚTÝLKA), která vzniká přímo pro Činoherní klub, vychází z dochované korespondence jejích prarodičů a z deníků dědečka, které si na sklonku života vedl v psychiatrické léčebně. Parkanová navazuje na svou filmovou spolupráci s herci Činoherního klubu – především samozřejmě s Martinem Fingerem a na svůj mezinárodně oceňovaný film SLOVO z roku 2022. Váženým hostem inscenace je Daniela Kolářová, která přijala hlavní roli Evy.

K tomu, proč zvolila ke svému divadelnímu debutu tak osobní téma, Beata Parkanová říká:

„ČLOVĚK POTŘEBUJE ČLOVĚKA. A UMÍ HO POZNÁVAT V PŘÍBĚZÍCH. ČLOVĚK POTŘEBUJE SÁM SEBE, A TAK MUSÍ PŘÍBĚHY PROŽÍVAT. DIVADLO JE TEDY IDEÁLNÍM MÍSTEM, KDE TUTO ODVĚKOU POTŘEBU SYTIT A PRO MĚ NOVOU UMĚLECKOU PŘÍLEŽITOSTÍ, ZA KTEROU JSEM VELMI VDĚČNÁ. JISTĚ, ŽE JE PRO MĚ MOŽNOST NAPSAT SI HRU PRO ČINOHERNÍ KLUB A REŽÍROVAT JI NESMÍRNOU POCTOU, ALE S MOJÍ POVAHOU JE TO PŘEDEVŠÍM PRACÍ, KE KTERÉ PŘISTUPUJI ZODPOVĚDNĚ, JAK JEN UMÍM. HRA BUDE VYCHÁZET Z DOPISŮ A DENÍKU MÝCH PRARODIČŮ A V HLAVNÍ ŽENSKÉ ROLI EVY SE PŘEDSTAVÍ DANIELA KOLÁŘOVÁ, LUCIE ŽÁČKOVÁ A ROMANA WIDENKOVÁ, V HLAVNÍ MUŽSKÉ ROLI LUĎKA MARTIN FINGER. NA OTÁZKU, PROČ ŽENU HRAJÍ TŘI HEREČKY A MUŽE JEN JEDEN HEREC RÁDA S ÚSMĚVEM ODPOVÍDÁM, ŽE ZATÍM CO ŽENA SE VYVÍJÍ, MUŽ SE OTÁČÍ.  A DOUFÁM, ŽE TOTO MÉ ROZHODNUTÍ V OBSAZENÍ OBJASNÍ I SAMA HRA, KTERÁ JE O TOM NEJZÁKLADNĚJŠÍM, O ČEM JDE HRÁT – O LÁSCE V DOBRÉM I ZLÉM V JEDNOM CELOŽIVOTNÍM MANŽELSTVÍ.“

Eva
Daniela Kolářová

Eva
Lucie Žáčková

Eva
Romana Widenková

Luděk
Martin Finger

režie
Beata Parkanová

dramaturgie
Markéta Kočí Machačíková

scéna
Pavol Andraško

kostýmy
Josefina Bakošová

hudba
Milan Pastyřík