Míru zdar

Míru zdar

Ne 9. června 20:30
Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha
Drama Alternativní
Premiéra: 12. 12. 2021
Režie: Kristýna Nebeská
Hrají: Petra Lustigová, Lucie Trmíková, Jiří Chadraba, Lenka Netušilová

Site specific projekt pro Winternitzovu vilu vychází ze vzpomínek vnoučat na jejich milovanou babičku Jenny Winternitzovou. V inscenaci se Jenny po válce vrací na jeden večer do rodinné vily, nyní státní mateřské školky, aby si na zahradě natrhala třešně a našla odpověď na tu nejdůležitější otázku. Jedná se o první inscenaci projektu Jedl dílna, který dává příležitost začínajícím mladým umělcům pod supervizí tvůrců Jedlu.

Inscenace Míru zdar je site-specific projekt, vytvořený na základě pohnutého osudu židovské rodiny Winternitzových. Vila, kterou si v roce 1932 nechali postavit od proslulého architekta Adolfa Loose, se za druhé světové války dostala do rukou nacistů a rodina byla poslána do koncentračního tábora, kde Josef Winternitz se synem Petrem zahynuli. Přežila pouze Jenny Winternitzová s dcerou Suzan. Ani po válce se však do vily nevrátily, komunisté budovu zestátnili a vybudovali z ní mateřskou školku.

Děj inscenace se odvíjí od této okolnosti, odehrává se v 50. letech ve Winternitzově vile, která se pod rukama mladých zapálených komunistů právě mění v mateřskou školku a uzpůsobuje k potřebám „dětí pracujících žen“. Jenny Winternitzová se poprvé od vystěhování vrací do vily, kam se na jednu noc tajně vloupá s kamarádkou Labuťovou, odbornicí na duchařské seance.