Not Found

Not Found

Čt 18. dubna 12:30
Studio Marta, Bayerova 5, Brno
Drama

Not Found. Není to příběh. Je to prohlášení. Je to vnitřní situace, kterou všichni prožíváme před prázdnotou našich otázek, když se snažíme konfrontovat je s širší realitou. Je to dost? Pokračujeme dál, stále hledáme odpovědi. Ale ztrácíme se v tom. Ztracení v otázkách, v činech, v paradoxech. Výzkum nás přivádí k výzkumu samotnému. Otázky otevírají další otázky, ztrácejí svůj význam. Je to dost. Snažíme se, pohybujeme se, tančíme, hrajeme si nebo se smějeme, pláčeme nebo křičíme, ale mineme podstatu. Zapomínáme – nebo se vyhýbáme – nebezpečným tématům. Jak moc se můžeme skrývat? Využíváme hrubosti divadelního prostoru úmyslně. Žádná scénografie nezakryje místo, kde představení probíhá. Světelná tabule bude na jevišti, stejně jako zvuková, a my – jako herci/postavy/lidé – všechno zorganizujeme. Změny témat, světel a hudby jsou časté, dokud jeden ze tří chlapců není donucen hovořit o svých pocitech. Cítí se „qaher“. Ale není překlad pro arabské slovo „qaher“.

Představení vzniklo jako výsledek modulu tvůrčí skupiny ve druhém roce studia programu Master of Arts in Theatre na fyzické divadelní škole Accademia Dimitri. Úkol, který studentům byl zadán, byl jednoduchý: vytvořit představení, které chtějí vytvořit právě teď. Nebyla uplatněna žádná jiná pravidla. Během asi 2 měsíců práce studenti vytvořili představení, které přináší témata, postavy, formy, tvary a estetická rozhodnutí, která se rozhodli, že nejlépe slouží jejich vlastním uměleckým cílům. Mělo premiéru ve Versciu (Švýcarsko) 8. prosince 2023.

Akademie Dimitri byla založena jako Scuola Teatro Dimitri v malé vesnici Verscio v jižním Švýcarsku v roce 1974 slavným švýcarským klaunem Dimitrim, jeho ženou Gundou a českým hercem a pedagogem Richardem Weberem. Začala jako soukromá škola s myšlenkou spojit různé tradice divadelního a cirkusového umění, od komedie dell'arte po komické výstupy klauna, od pantomimy po tanec. V roce 2006 se stala přidruženou školou The University of Applied Sciences and Arts of Southern Switzerland (SUPSI) a otevřela bakalářský program Fyzické divadlo. V té době se její zaměření přesunulo na fyzické divadlo a opustila tradici "školy pro klauny". V roce 2008 přibyl mezinárodní program Master of Arts in Theatre vyučovaný v angličtině, který kombinuje fyzické divadlo, materiálové/objektové/loutkové divadlo a aplikovanou divadelní praxi. V roce 2010 zahájilo svou činnost oddělení výzkumu a v roce 2014 oddělení pokročilých studií. V roce 2015 změnilo svůj název na Akademie Dimitri.

Představení probíhá v rámci 34. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter 2024.