O polednách

O polednách

Út 30. dubna 20:00
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha
Komedie Alternativní
Premiéra: 17. 3. 2024
Autor: Jakub Čermák
Režie: Jakub Čermák
Hrají: Zuzana Bydžovská, Ivana Uhlířová, Miloslav König, Daniel Krejčík, Veronika Janků, Zoja Oubramová

Groteskní óda na dlouhé kilometry napečených štrůdlů, zábavná hra na spravedlnost, jevištní pátrání po stopách lítosti i obskurní spiritistická seance, ve které defilují komunistický prokurátor, prominentní recitátorka, oběšená politička i dovedně ukryté svědomí. Zuzana Bydžovská v hlavní roli ženy, která svou minulost nechce vyvolávat, minulost ovšem vyvolává ji a žene k odpovědnosti.

„O polednách se přímo nad našimi hlavami vznáší bůh a nahlíží nám hluboko do duše,“ říká jedna z postav v inscenaci hry Jakuba Čermáka. Co se děje „hluboko v duších“ lidí, kteří se v padesátých letech podíleli na politických procesech, do vězení posílali nespravedlivě odsouzené jak na běžícím pásu a mnohé z nich odsoudili přímo k trestu smrti? Byli i jejich soudci jen součástkou v soukolí dějin? Co třeba Ludmila Brožová-Polednová, klíčová figura procesu s Miladou Horákovou?

Původně aspirantka herectví, pozdější dělnická prokurátorka se stává hlavní postavou inscenace, v níž jde sice o základní otázky provinění a trestu, ale taky o schopnost podívat se na dějiny s nadhledem a ironií.

Aby se nakonec všichni nezbláznili z otázek po spravedlnosti kdysi, dnes a jednou v budoucnu…


Další termíny

Čt 23. května 20:00
Zobrazit celý program divadla