Pingls aneb Hot Café Revue

Pingls aneb Hot Café Revue

So 20. listopadu 2021 19:00
Divadlo Bravo!, Branická 63, Praha

Představení, které v sobě spojuje prvky nonverbálního pohybového divadlo s živou dobovou hudbou je zasazeno do atmosféry 20. let minulého století. V druhé části produkce navazuje koncert a stylová tančírna, která diváky interaktivně vtáhne na taneční parket.

Představení vzniklo pod uměleckým vedením doc. Mgr. Martina Packa, který přijal nabídku hereček Henriety Hornáčkové a Lucie Pernetové, autorek původní myšlenky, a stal se uměleckým garantem i spolutvůrcem. Tento úspěšný autorský tým tak navazuje na společné aktivity pohybového divadla Veselé skoky. Podtitul Hot Café Revue odkazuje na programy klubů newyorského Harlemu před bezmála sto lety. A právě na autentickou interpretaci raného jazzu, blues a taneční hudby této éry se Originální Pražský Synkopický Orchestr specializuje.

Ústředními motivy představení jsou humor, svoboda, emoce či jemné drama. Výrazové prostředky pramení z etiky 20. a 30. let 20. století a jsou významně podpořeny živou hudbou. OPSO se zabývá stylově poučenou interpretací raného jazzu a taneční hudby v autentických aranžmá a za použití dobových hudebních nástrojů. Jednotlivé etudy, scénky či gagy dané choreografie jsou obohaceny volnými improvizacemi v interakci s hudebníky.

Muzikanti plní roli nejen hudební, ale i hereckou, což umožňuje symbióza hudby, zvuků a pohybu. To činí každé představení originálním, živým a zvukově i výrazově plným. Improvizace současně sjednocuje emoci příběhu vyjádřenou tancem s emocí hudební. Představení čerpá z daného období pro jeho typickou rozvernost, čas a chuť experimentovat, grotesku a její blízkost k neverbálnímu divadlu, němý fi lm a příchod zvuku, pohybový a hudební vtip. Nosnými tématy pro jednotlivé skeče jsou témata vlastní dnešní době i minulosti např. muž a žena, milostné trojúhelníky, individualita, hledání blízkosti, trapasy, ale také potřeba k někomu patřit, samota a nenaplněné touhy, sny versus realita, očekávání, zklamání. A to vše je zasazeno do prostředí skutečné či simulované kavárny, místa klidu, kde to ale vře pod pokličkou.

Cílem je poskytnout divákům unikátní příležitost setkání se zcela zapomenutou výrazovou estetikou.