S prezidentem v divočině

S prezidentem v divočině

Út 14. května 19:30
Divadlo v Řeznické, Řeznická 662/17, Praha
Komedie
Délka: 90 min
Premiéra: 10. 3. 2023
Autor: Mark St. Germain
Režie: Lukáš Pečenka
Hrají: Jan Vlasák, Jiří Štrébl, Adrian Jastraban, Zdeněk Velen

S prezidentem v divočině (Camping with Henry and Tom), je nová hra od Marka St. Germaina, autora inscenací již uvedených v Divadle v Řeznické – Poslední sezení u doktora Freuda, Relativita, Scott a Hem a Show Dr. Ruth.

Tentokrát se jedná o setkání velikánů ze světa vědy a průmyslu – Thomase Alvy Edisona a průkopníka automobilového průmyslu Henryho Forda. Edison se stal světově uznávaným vynálezcem. Mezi jeho vynálezy patří žárovka, generátor nebo dynamo. Mnozí dnešní badatelé ale začínají na životopis tohoto velikána nahlížet trošku jinýma očima. Řada rozhodnutí, která během života učinil, byla motivována jen snahou o zachování vlastních zisků. Častokrát projevoval nedostatek soucitu a sporné je také autorství celé řady jeho patentů. Ford byl znám svými antisemitskými názory, a také Fordova filozofie spočívala v tom, že pravá Amerika je mimo město, na venkově a v jeho kultuře. Město bylo v jeho očích úpadkové a za tento úpadek mohli ti, kdo tam zavlekli úpadkovou hudbu jazz, pozdní imigranti a „mezinárodní Židé“, kteří kosmopolitní města v jeho očích především obývali. V této hře dále brilantně sekunduje prezident USA Warren Gamaliel Harding, 29. americký prezident Harding, který se nikdy stát prezidentem nechtěl, byl před nástupem do úřadu vydavatelem novin. V politice působil nejprve v senátu státu Ohio, později jako pobočník guvernéra Ohia.

Hra měla premiéru na domovské scéně autora Barrington Stage Company v Pittsfieldu, Massachusetts v roce 2016 a od té doby se hraje po celých Spojených státech amerických. Autor se specializuje na fiktivní setkání skutečných osobností a vychází velmi pečlivě z historických faktů, událostí i detailního nastudování všech životopisných konsekvencí daných postav. I tato hra je střízlivým pohledem na všechny tři velikány a plna sarkasmu, ale v prvé řadě ojedinělou sondou do jejich duší a dobovou freskou.