Bez zpáteční jízdenky

Bez zpáteční jízdenky

Pá 17. prosince 2021 19.30
A studio Rubín, Malostranské náměstí 9, Praha
Závěrečné scénické čtení projektu Autor v domě. Jako čtvrtá se představí autorka Eva Blechová se svou inscenací Bez zpáteční jízdenky.
Vlakem z Prahy do Londýna vyráží Věra se synem a David s dcerou a vnučkou. Jede i swingová kapela a novináři BBC a český dokumentarista; je to historický model vlaku. Jede se jako tehdy – tatáž trasa, titíž lidé, jen o pár desítek let starší. Vzpomínky se vracejí a s nimi i fakt, že tehdy z Prahy nevyrazil Věřin bratr. Kdo jel místo něj? Hra o cestě Wintonových dětí vycházející ze skutečných dokumentů s nadhledem a vtipem nastiňuje problematiku druhé i třetí generace, rozvíjí téma pozdní lásky a rodinných vztahů a vyrovnává se s absurditou a sentimentalitou slavné historické události, která i po letech přitahuje média.
Projekt Autor v domě vychází z dramaturgie A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů a poskytnout prostor (začínajícím) autorům psát v tvůrčím dialogu se dvěma výraznými osobnostmi české divadelní scény – v prvním ročníku to byla Lucie Ferenczová a René Levinský. 4 vybraní autoři se formou kolokvií pravidelně setkávali s tutory od března do září. Aby vznikl podnětný tvůrčí dialog byly konzultovány nejenom texty účastníků, ale i samotných tutorů, a to od jejich základní ideje až po finální tvar.