Collection of Sceptical Pleasures

Collection of Sceptical Pleasures

Po 4. října 2021 19:30
Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha

V intimním sólovém představení „Collection of Sceptical Pleasures“ využívá Filip Zahradnický žonglování a pohyb jako hlavní výrazový prostředek. Jedním z témat inscenace je chtíč vlastnit, rozvíjet své bohatství a přitom neustále hledat, co bohatství vlastně je.

Kulturní, materiální, emoční. Strach, že vše může zmizet ze dne na den. Může zmizet on! Nad tím raději ani nepřemýšlí. Skeptický pohled na svět navádí člověka dělat věci, které by jindy nezkusil. Donutí ho užívat si maličkostí a všímat si svého okolí. Toho okolí, které nás dělá rovnocennými. Toho, které nás čas od času srovná a ukáže, že člověk je pouze vteřinou v historii naší planety, která není naše. Vše co chceme, můžeme mít. Můžeme toho mít tolik, že chceme míň. Když máme málo, koukáme na ty, kteří mají víc. Ale zapomínáme, že jsme na tom všichni stejně.

Filip Zahradnický tvoří abstraktní koláž obrazů a scén inspirovaných zbytečností a nezbytností umění. Skrze manipulaci s objekty a žonglování staví energické choreografie s originálními prvky vytvářející vizuálně atraktivní celek. Hlavní inspirační kanály pro toto představení představuje vizuální umění a design obecně. Místo, kde se tyto prvky spojují je galerie. Filip Zahradnický proto vytvořil místo, kde se spojuje abstraktní umění s konkrétními předměty, vytvářející surrealistické situace na pomezí performance a výstavy v galerii.

Filip Zahradnický je český žonglér, který reprezentuje novou a progresivní vlnu současných evropských novocirkusových umělců. Jeho žonglérské dovednosti jsou stejně staré jako Cirqueon, kde začínal v roce 2009. V roce 2015 byl přijat na The Academy of Modern Circus v dánské Kodani, kde tři roky zdokonaloval technickou stránku žonglování a pohybu a úspěšně dokončil s představením Vermilion, se kterým se letos prezentoval jako druhý Čech na jedné z nejprestižnějších cirkusových přehlídek Festival Mondial du Cirque de Demain. Půl roku Filipa mohli diváci vidět v berlínském Chamäleon theatre s Cirk La Putykou, sólově nebo s cirkusovou company Cink Cink Cink procestoval Evropu i kousek za ní. Collection of Sceptical Pleasures je první celovečerní autorský projekt tohoto slibného českého žongléra.