Návštěva staré dámy
Zobrazit fotky

Návštěva staré dámy

Út 24. listopadu 2020 19.00
Divadlo na Vinohradech, Náměstí Míru 7, Praha
Činohra
„Příběh je tedy domyšlen do konce, nastane-li v něm obrat k nejhoršímu.“
 
 Do hospodářsky upadajícího města Güllen se vrací miliardářka Klára Zachanassianová. Co mohou zadlužení občané udělat proto, aby jim slavná rodačka, kterou před léty z města vyhnali kvůli špatné pověsti, pomohla vrátit prosperitu a pozvednout životní úroveň? Nic víc a nic míň, než obětovat život Klářina vrstevníka a jejího milence Illa, který svou zradou zapříčinil její hanbu.
 
 Geniální švýcarský dramatik, dnes uznávaný klasik moderního divadla, vstoupil touto hrou odvážně do přemýšlení evropské společnosti o tom, jak se vyrovnat s vinami a traumaty totalitní minulosti. Příběh společnosti, která iluzi prosperity obětuje základní hodnoty, na nichž byla ustanovena, a která navenek toto podvolení dokáže opentlit moralizováním a oslavou vlastní ztracené mravnosti, domyslel Dürrenmatt „do konce“. Hra překročila rámec doby svého vzniku a její obsah se aktuálně otevírá i v nových společenských konstelacích. Tak tomu bylo v 60. letech, kdy stará dáma poprvé navštívila Prahu v divadle ABC, Kláru hrála J. Adamová. Tak tomu bylo na konci 90. let, kdy na Vinohradech byla Klárou J. Jirásková.
 
 Velkou a komplikovanou roli Kláry, ve které se lidská nízkost, sebelítost a pomstychtivost kombinují s oligarchickou všemocností a svůdností velkých peněz a velkých slibů, vytvoří na konci druhé dekády na Vinohradech Dagmar Veškrnová Havlová, jejím Illem bude Tomáš Töpfer. A Güllen dnes? Dürrenmatt napověděl před půl stoletím: „Tragédie předpokládá vinu, bídu, míru věcí, přehled, zodpovědnost. V tom šlendriánu našeho století už není viníků, ani těch, kdo jsou zodpovědní. Nikdo za nic nemůže a nikdo to nechtěl. Všechno se to řítí a někde to vázne. K nám se hodí už jen komedie.
 
 Obsazení
 Návštěvníci: 
 Claire Zachanassianová roz. Wäscherová, multimilionářka Dagmar Havlová Veškrnová 
 Její manželé VII - IX Denny Ratajský 
 Butler Petr Kostka 
 Koby, slepec Václav Svoboda 
 Loby, slepec Jiří Maryško 
 Toby externista 
 Roby externista 
 Navštívení: 
 Ill Tomáš Töpfer 
 Jeho žena Eva Režnarová 
 Jeho dcera Zuzana Vejvodová 
 Jeho syn Marek Holý 
 Starosta Aleš Procházka 
 Farář Jiří Šesták 
 Učitel Tomáš Pavelka 
 Lékař Oldřich Vlach 
 Policista Tomáš Dastlík 
 Malíř Jiří Plachý 
 Výpravčí Viktor Javořík 
 Reportérka Zuzana Tvarůžková / externista 
 Reportér Jakub Železný / externista 
 Občané Güllenu Mimický sbor Divadla na Vinohradech 
 Dětský pěvecký sbor