OKNO

Ne 26. května 16:00
Divadlo „12“, Čs. legií 148/12, Ostrava
Balet
Délka 90 minut

Zveme diváky na prohlídku zákoutí malého pokoje. Skrz jeho okno můžeme sledovat vzpomínky a nevyslovené emoce v široké paletě situací, a to vše v mrazivém severském vyobrazení. Jde o asociativní sled tanečních obrazů, které jsou svobodně a zlehka propojovány nejenom zpěvem a textovými fragmenty v národních jazycích tanečníků a jednoho herce, ale i jednoduchými situacemi. Drobný tvar inspirovaný komorním jevištěm Divadla „12“ bez nároku na vypointovanost a doslovnost představuje možné naplnění tanečně-divadelní imaginace.

Nejlepší strategií je nechat to vše na sebe působit a možná postupně zjistit, kolik toho v nás sdílené emoce dokážou odemknout.

Norský choreograf Jo Strømgren, respektovaný ve velkých baletních domech i na malých alternativních jevištích, je v Ostravě známý svými Mahlerovými vzpomínkami. Patří k „vývozním artiklům“ současného norského umění. Tento talentovaný Nor píše hry i filmové scénáře a režíruje činohru – je mimochodem specialistou na inscenování Ibsena. Síla Strømgrenova choreografického rukopisu je však s identitou severu silně spjata a tkví ve schopnosti vyprávět. Vyprávět magicky, zábavně, ale i dojemně a ironicky, s fantazií a s vypointovaným vtipem. V tom se Strømgren jako choreograf současného tance naprosto vymyká. Humor a groteskní vidění světa není v tomto žánru příliš obvyklé. Jeho taneční divadlo si však bez ironie, nadsázky či parodie nelze představit.

Světová premiéra 18. května 2024 v Divadle „12“

Uvádíme v koprodukci s se souborem Jo Strømgren Kompani (Norsko)

Choreografie Jo Strømgren
Hudba Johann Sebastian Bach – violoncellové sonáty
Hraje Truls Mørk


Další termíny

Út 3. září 19:00
So 28. září 16:00
Čt 3. října 19:00
Zobrazit celý program divadla