Opera nás baví

Opera nás baví

So 11. května 11:00
Stavovské divadlo, Ovocný trh 1, Praha
Pro děti Opera
Délka 90 minut, Bezbariérový vstup, bez přestávky

Jak vzniká opera? Co je libreto? Co musí umět dirigent? Jak často cvičí houslista? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek najdete spolu s vašimi dětmi ve Stavovském divadle během sobotních představení pro děti. Společně s moderátorkou pořadu Jiřinou Markovou-Krystlíkovou, emeritní sólistkou Opery Národního divadla, poodkryjí hudební a divadelní taje opery.  Jednotlivé pořady jsou věnovány konkrétnímu opernímu tématu či skladateli a době, ve které žil. Děti se interaktivní formou dozví mnoho zajímavostí z operního světa, poslechnou si známé operní árie v podání našich sólistů a hostů, seznámí se jednotlivými divadelními profesemi a objeví kouzlo opery jako hudebního žánru.
Pořad Opera nás baví, připravuje Národní divadlo ve spolupráci s Dětskou operou Praha.
so 24. 09. 2022    Počátky opery
Kdy a kde vznikla opera? Jak zněly první opery? Kdo byli jejich autoři? Na tyto i další otázky odpoví první setkání v sezoně 2022/2023.
so 22. 10. 2022    Švanda dudák aneb Operní pohádky
Švanda dudák je pohádková opera Jaromíra Weinbergera, kterou pro vás budeme hrát od října v Národním divadle. Operních pohádek je ale mnohem víc…
ne 11. 12.2022    Vánoce v opeře
Hudba a svátky patřily vždy k sobě. Ve kterých operách najdeme vánoční tematiku? Bavit se budeme také o adventních a vánočních zvycích.
so 28. 01.2022     Wolfgang Amadeus Mozart
Wolfgang Amadeus Mozart V lednu si připomeneme narozeniny jednoho z nejobdivovanějších a nejmilovanějších skladatelů všech dob, Wolfganga Amadea Mozarta. Jak se protnuly jeho životní cesty s Prahou a Stavovským divadlem? Nejen o tom si budeme společně povídat.
so 18. 02.2023     Belcanto
Co všechno se skrývá pod pojmem belcanto? Jaké opery napsali Gioachino Rossini, Vincenzo Bellini a Gaetano Donizetti?
so 18. 03.2023     Postavy české historie v opeře
Postavy české historie v opeře Do operních příběhů se dostala řada nejrůznějších osobností českých dějin, král Vladislav Jagellonský, ale i Václav Havel. Víte, kdo další?
so 22. 04. 2023    S operou kolem světa
V prvních stoletích po svém vzniku byla opera doménou italských libretistů a skladatelů, ale především v 19. století začaly vznikat národní školy, které odrážely tradice nebo společenskou situaci jednotlivých národů.
so 20. 05. 2023    Kouzelnice Armida
Příběh a libreto jsou základem každé opery. Některé příběhy byly zpracovány mnohokrát různými libretisty a skladateli. Jednou z nejčastěji užitých předloh je renesanční epos Osvobozený Jeruzalém. Příběhy putujících, bojujících i milujících rytířů, kterým se do cesty postavila krásná kouzelnice Armida, zaujaly skladatele od 16. století do současnosti.
so 17. 06. 2023    Verismus
Když spisovatele a skladatele omrzely bájné, historické a pohádkové příběhy, začali se věnovat vyprávění o dramatických životech svých současníků. Jejich opery nás zavedou například mezi sedláky na Sicílii nebo komedianty kočující italským venkovem.
Délka pořadu: 90 minut
Stavovské divadlo
Pro děti od 5 let

Další termíny

So 21. září 11:00
Po 21. října 11:00
So 26. října 11:00
So 23. listopadu 11:00
Zobrazit celý program divadla