Carmen
Zobrazit fotky

Carmen

Pá 14. června 19:00
Národní divadlo, Národní 2, Praha
Opera
Koupit vstupenky
Přehrát video
Carmen je svým založením vlastně jednou z prvních veristických oper vzniklých ještě před manifestem tohoto uměleckého směru, navíc mimo jeho rodnou Itálii. Právě charakter opery, včetně smrti titulní hrdinky, který byl poněkud v rozporu se zažitými konvencemi žánru „opéra comique“, přispěl k problematickému přijetí při světové premiéře v Paříži roku 1875. Téměř zároveň však opera získala značnou oblibu v mnoha evropských městech.

Bizetova Carmen je titulem, bez kterého se neobejde repertoár většiny operních domů po celém světě. Za oblíbeností díla stojí nejen hudba, která dokáže diváky nadchnout strhujícími rytmy, svůdnými zpěvy krásné cikánky i jímavými melodiemi, ale bezpochyby také příběh o zhoubné síle lidských vášní. Do Prahy se poprvé dostala v roce 1880, kdy byla uvedena ve Stavovském divadle.
V Národním divadle poprvé zazněla 3. ledna 1884, tedy krátce po zahájení jeho provozu, dokonce jako vůbec první zahraniční operní titul. Příběh vojáka dona José, který podlehne svodům cikánky Carmen, bude v nové inscenaci vyprávět německý režisér Grischa Asagaroff, hudební nastudování bude dílem hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka.

Hrají: Ramona Zaharia / Ester Pavlů (Carmen), Leonardo Caimi / Carlos Cardoso (Don José), Csába Kotlár / Svatopluk Sem (Escamillo), Kateřina Knežíková / Alžběta Poláčková / Jana Sibera (Micaela) a další.
Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Balet Národního divadla

Další termíny

Út 28. května 19:00
St 25. září 19:00
Út 8. října 19:00
Zobrazit celý program divadla