Rusalka
Zobrazit fotky

Rusalka

So 15. června 19:00
Národní divadlo, Národní 2, Praha
Opera
Rusalka, perla české opery, pohádka-mýtus o nejniternějších touhách, vášních a stěží překročitelných hranicích mezi člověkem a živly je součástí světového operního pokladu.
Na repertoáru Národního divadla je Rusalka nepřetržitě od zdejší světové premiéry v roce 1901. Libretista Rusalky Jaroslav Kvapil, inspirován řadou prastarých pohádkových motivů a legend, z nichž největší vliv bývá připisován Andersenově Malé mořské víle a Erbenovým baladám z Kytice, vytvořil poutavou báseň mimořádné jazykové a myšlenkové úrovně. Připravil tak pro Dvořáka základ, z něhož mohl mistr melodií a instrumentační barevnosti vykouzlit svoji bezesporu nejlepší operu, v českém prostředí svou oblibou srovnatelnou snad pouze se Smetanovou Prodanou nevěstou. Genialita Kvapilovy a Dvořákovy Rusalky spočívá, jak tomu u klasických děl bývá, mimo jiné v nepřeberných možnostech jejího výkladu. Záleží vždy na inscenátorech, které z tajuplných témat a motivů budou akcentovat a jakou cestou se vydají.
Nová inscenace Rusalky v Národním divadle byla tentokrát svěřena režijnímu tandemu SKUTR, který je autorem jedné z nejúspěšnějších inscenací Národního divadla současnosti, a sice divadelní podoby právě zmíněné Erbenovy Kytice. S novou inscenací Rusalky se do Národního divadla zároveň vrací Tomáš Netopil, jeden z nejvyhledávanějších českých dirigentů na domácí i mezinárodní scéně.
Inscenace bude uvedena jako součást oslav Roku české hudby 2024.
Režie: SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)

Scéna: Martin Chocholoušek

Kostýmy: Simona Rybáková

Choreografie: Jan Kodet
Dirigent: Tomáš Netopil
Sbor Národního divadla

Orchestr Národního divadla


Rusalka
Kateřina Kněžíková
Alžběta Poláčková
Princ
Michajlo Malafij
Aleš Briscein
Vodník
Peter Kellner
František Zahradníček
Ježibaba
Lucie Hilscherová
Jana Sýkorová
Cizí kněžna
Ester Pavlů
Kateřina Jalovcová
a další

Další termíny

So 21. září 18:00
Pá 27. září 19:00
Pá 11. října 19:00
Čt 5. prosince 17:00
Zobrazit celý program divadla